تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ | ۱۸:۳۰
فرماندار کوار در اولین همایش تجلیل از پژوهشگران برتر شهرستان : دانایی مبنای توسعه یافتگی و ریشه و اساس توسعه در دنیای امروزی است
فرماندار کوار در اولین همایش تجلیل از پژوهشگران برتر شهرستان : دانایی مبنای توسعه یافتگی و ریشه و اساس توسعه در دنیای امروزی است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان کوار، همایش تجلیل از پژوهشگران برتر شهرستان کوار صبح امروز (شنبه) 15 دیماه 97 با حضور اشکان کاظمی فرماندار شهرستان،حجت الاسلام و المسلمین گشول امام جمعه کوار، رزمجو مشاور استاندار در امور دانشگاهها ،جعفری مدیر پژوهش ، کارآفرآینی و ارتباط با صنعت و دانشگاه پیام نور استان فارس ،ناهید و روستا معاونین فرماندار، همتی و زارع بخشداران مرکزی و طسوج ،فریدونی شهردار کوار، اعضای شورای اداری شهرستان ،اعضای شورای اسلامی شهرستان و شهر کوار،اساتید،متخصصان، فرهنگیان،کارشناسان و صاحبنظران امر پژوهش و تحقیق برای نخستین بار در شهرستان کوار در سالن اجتماعات مرکز مهارتی و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی برگزار گردید. 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین گشول امام جمعه کوار اذعان نمود: مردم اکنون با چشمی بینا و گوشی شنوا تمام وقایع را رصد می نمایند و زمانیکه ماحصل تلاش های دانشمندان در حوزه های علمیه و دانشگاهها را ببینند؛ رشد علمی و ثمرات علم و تحقیق را مشاهده نمایند و نتایج برای آنها ملموس و محسوس گردد و شاهد نقش تحقیقات علمی در گره گشایی از مشکلات و رفع نیازها و خواسته های جامعه باشند قطعا از آنها پشتیبانی خواهند نمود و برای پیشرفت علم و فناوری در  کشور تلاش خواهند کرد .

وی تصریح نمود: زمانیکه مردم به علم و دانش کشور و فناوریهای حاصل اعتماد کنند و نگاه خوشبینانه به آن داشته باشند ما به بزرگترین سرمایه دست یافته ایم که باید از آن در جهت توسعه یافتگی علم بهره برد.

رزمجو مشاور استاندار فارس در امور دانشگاهها در ابتدا از دست اندرکاران برگزاری این همایش و در رأس فرماندار شهرستان تقدیر نمود و با اشاره به دنیای رقابتی امروز ، گفت: اگر امروز ما بخواهیم با دنیا به رقابت بپردازیم نیازمندعلم و پژوهش و فناوری هستیم.

وی به سخنان رئیس جمهور در آخرین نشست شورای فرهنگ عمومی اشاره کرد و گفت: بنا بر فرمایشات رئیس‌جمهور ما اگر بخواهیم غرور ملی داشته باشیم و به آن دست پیدا کنیم باید به اقتدار علمی دست پیدا کنیم و این اقتدار حاصل نمی گردد مگر از دل اینگونه همایش ها و برنامه ها...

مشاور استاندار فارس در امور دانشگاهها اذعان داشت: برای دست یافتن به توسعه پایداری که  بتواند پاسخگوی نیاز امروز جامعه باشد و مدافع حقوق نسل های آینده ؛ راهی جز اتکا به پژوهش و فناوری نداریم ، زیرا به اعتقاد من زیربنای توسعه عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی توسعه علمی است.

وی ادامه داد: ما باید تلاش کنیم پژوهش و تحقیق را به سطوح پائین تر مدارس  انتقال دهیم تا بتوانیم به نتایج مثمر ثمرتری دست پیدا کنیم. امروز دیگر از هوش سخن نمی گویند بلکه از هوش ها سخن به میان آمده است و در مدارس بدنبال کشف هوش دانش آموزان در زمینه های مختلف پزشکی،موسیقی،ورزش و ... هستند تا آنها را شناسایی کنند و ارتقا بخشند.

رزمجو مشاور استاندار فارس در امور دانشگاهها افزود: رویکرد سنتی را باید کنار گذاشت و از مباحث تئوریکی به سمت و سوی مباحث کاربردی و عملی سوق یافت تا بتوان متناسب با نیاز جامعه کارساز بود و این امر محقق نمی گردد مگر با انجام پژوهش و تحقیق.

وی با اشاره به جایگاه استان فارس در حوزه علم و فناوری در سطح کشور و کسب مقام اول در سه سال متوالی ، به بیان پنج اولویت اساسی استان فارس پرداخت و عنوان کرد: بر اساس اولویت های مشخص شده استان نظیر بحران آب ، آسیب های اجتماعی ( فرار مغزها)، گردشگری، سرمایه گذاری، بهداشت و محیط زیست انتظار داریم نخبگان ،دانشگاهیان و افراد حوزوی صاحبنظر وارد عمل گردند و با ارائه راهکار ، گره از مشکلات جامعه بگشایند. هماهنگونه که مقام معظم رهبری  با راهکار ارائه  پکیج اقتصاد مقاومتی و در دل آن اقتصاد متکی بر دانش و پژوهش انگیزه و تحرکی را در دل جامعه پژوهشگران ایجاد نمود و با این تدبیر دانش و فناوری ما را به سمت تجاری سازی  سوق داد با این هدف که دانشمان را عملی و کاربردی سازیم.

کاظمی فرماندار شهرستان به یکی از بارزترین تقسیماتی که امروزه در دنیا وجود دارد، اشاره کرد و گفت: در یک نگاه اجمالی به دنیای کنونی متوجه خواهیم شد که تقسیم‌بندی های متفاوتی انجام شده است و یکی از این تقسیم بندی ها ،تقسیم بندی کشورها بر مبنای توسعه یافتگی است که این توسعه یافتگی بر اساس شاخص‌هایی تعیین شده است که کشورها در رسیدن به این شاخص‌ها پیشگام بوده اند.

نماینده عالی دولت در شهرستان کوار ادامه داد: بدون شک  نیروی انسانی  عامل اصلی این توسعه یافتگی و تمایز میان کشور‌ها ست.  منابع زیرزمینی و امکانات در این امر تاثیر گذار هستند ولی بنای اصلی توسعه یافتگی ،نیروی انسانی است که با ایجاد  تغییر و تحولات، سیاست های کلان کشور را بر اساس شاخصه هایی خاص ترسیم می کند تا کشور را به  هدف های نهایی از قبل پیش بینی شده برساند.

وی عمده تفاوت برای رسیدن به تمایز و توسعه یافتگی در دنیای کنونی امروز را چگونگی استفاده از اطلاعات و دانش روز دانست و اظهار داشت:  کشورهایی که امروزه به مرز توسعه یافتگی رسیده اند قطعا گام در مسیر تولید علم و پژوهش و فناوری برداشته اند و این در حالی است که  کشورهای در حال توسعه و یا کشورهای کمتر توسعه یافته خود را سرگرم مصرف اطلاعات کرده اند .

کاظمی افزود: اگر دانستنی های شهروندان یک جامعه بر مبنای پژوهش‌های قبلی و آمار و اطلاعات گذشته  باشد یعنی بهره گیری از  اطلاعات سوخته ؛ چیزی که امروزه کشورهای در حال توسعه و کشورهای کمتر توسعه یافته با آن مواجه هستند. اینگونه کشورها برای انجام پژوهش ،خلاقیت و فناوری هزینه ای نمی کنند و این خود بزرگترین عامل برای فرار مغزها قلمداد می گردد.

رئیس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش شهرستان تصریح کرد: یکی از ترفندها و سیاست هایی که امروزه کشورهای توسعه یافته از آن برای دست یافتن به یافته های پژوهشی بهره می برند این است که با انجام هزینه های نه چندان هنگفت  محققان و دانشمندان سایر کشورها را جذب خود می نمایند چرا که می دانند اگر بتوانند تنها به یک تحقیق یا پژوهش علمی دست یابند به سودی دست خواهند یافت که چندین برابر هزینه های صرف شده خواهد بود.بنابراین، مبنای توسعه یافتگی در جامعه امروزی چگونگی استفاده از اطلاعات و دانش روز است.

وی افزود: در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که دانایی مبنای توسعه یافتگی و ریشه و اساس توسعه در دنیای امروزی است و میزان استفاده مردم از اطلاعات موجود نشانگر  سطح توازن و دانایی است اگر این اطلاعات به روز و حاصل دستاوردها و پژوهش های جدید باشد توسعه یافتگی بیشتری را نصیب آن منطقه خواهد کرد. بنابراین نقش پژوهش این است که جدیدترین دستاورد ها را به جامعه اهدا کند و هر چه افراد جامعه قادر به استفاده بهینه  از این دستاوردهای پژوهشی باشند میزان دانایی آنها ارتقا خواهد یافت.

کاظمی فرماندار کوار  گستره این دانایی را وابسته  به ابزارها و زیرساخت هایی موجود دانست و خاطر نشان ساخت: ابزارها و زیرساخت هایی موجود باید بروز باشد تا با اتکا به بروزترین دانستنیها و اطلاعات به جدیدترین دستاوردهای روز دست یافت. بنابراین برای توسعه یافتگی به سه عنصر اصلی و اساسی پژوهش مشتمل بر زیرساخت‌های سخت‌افزاری ، نرم افزار ها یا همان تبادل اطلاعات میان پژوهشگران، و نیروی انسانی نیاز است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد بتوان در سالهای آتی با کمک و همکاری کمیته پژوهش شهرستان و دیگر دست اندرکاران این همایش را با شکوه بیشتر برگزار نمود.

 

در این همایش از تعداد ده پژوهشگر برتر شهرستان و اعضا ستاد بزرگداشت هفته پژوهش تجلیل بعمل آمد.

 

پژوهشگران برتر شهرستان کوار در اولین همایش تجلیل:

1.امین احمدی

2.علیرضا هاشمی

3.میلاد ریحانپور

4.زهرا رحیمی

5.علی جوانمرد

6.میثم افسری اکبرآبادی

7.علیرضا جمالی

8.فرزاد غلامی

پژوهشگران افتخاری:

1.عرشیا کریمی

2.فاطمه فردوئی

منبع : فرمانداری شهرستان کوار
70511